WhatsApp-Image-2023-06-29-at-15.27.33-4

Ubytovanie na Camine

Zdieľať na Facebooku
Kráčam po svete

Čo sa týka ubytovania, máte veľa možností. Skúsim spomenúť všetky.

Samozrejme, sú pútnici, ktorí cestujú so stanom alebo spávajú voľne v prírode. Ideálne miesta sú napríklad pri kostoloch, keďže majú väčšinou zboku krytú striešku a dá sa tam dobre vyspať. Ja si toto asi predstaviť úplne neviem a preferujem strechu nad hlavou. Takú skutočnú. A sprchu. A posteľ, samozrejme. Štandardným ubytovaním pútnika sú albergues, v podstate ubytovne. Samozrejme, po ceste sú aj hotely a penzióny, ale tým sa venovať nebudem, booking už asi vie používať každý.

 

Aké sú typy:

 • Municipales
 • Privados
 • Parroquiales
 • Donativos  

 

Aby ste mohli bývať v albergues, musíte sa preukázať kredenciálom, t. j. preukazom pútnika!

 

Municipales: mestské, lacné, jednoduché, otvorené celoročne. Tak by som v skratke charakterizovala tento typ. Noc stojí okolo 7 eur. Nedajú sa rezervovať vopred (väčšinou) a sú otvorené celoročne. Niektoré poskytujú aj raňajky a službu práčka + sučička.

Privados: ide o súkromné ubytovne rôzneho štandardu. Fakt, že je to súkromná ubytovňa neznamená, že je super krásna a čistá. Pozor. Treba si pozerať recenzie na gronze.com. Počas mojich ciest som spala aj vo veľmi priemerných, ale aj v super krásnych.

Donativos: tie milujem. Áno, môžu byť super a aj nie. Ale väčšinou ich spravujú nadšení „caministi“, ktorí poznajú cestu a aj potreby pútnikov. Často býva spoločná večera, debata, raňajky. A teda cena je dobrovoľná. Moja rada: ak poskytli len ubytko a jednoduché raňajky tak stačí 7 eur (cca). Ak ale bola zahrnutá aj večera a miesto je príjemné, ľudia nápomocní, nechajte aj 20. Ako nám povedali v Graňon: „Dnes jete večeru z peňazí včerajších pútnikov. Tí zajtra budú jesť za vaše peniaze.“ (pozor, v podstate každý typ albergue môže byť donativo, aj municipalec, privado či parroquiale)

Parroquiales: ako všetky ostatné sú super, ale aj nie. Často býva aj spoločná omša.

 

Na čo si dať pozor:

 • Každé albergues má svoje pravidlá. Hlavne si pozrite kedy zatvárajú bránu. Pamätám si parroquiales v Burgos, ktoré zatváralo o 19:00. Hneď som odtiaľ ušla. Predsa v Burgos si nesadnúť na večeru a dobré víno je v podstate hriech.
 • Čítajte recenzie. Niektoré albergues sú naozaj otrasné. Niektoré super. Vyberajte si. Prípadne ako ja, píšte aj vy recenzie na gronze. Pomôžete ostatným pútnikom.
 • Ak je albergues „v strede ničoho“ a neponúka večeru, majte niečo, z čoho si uvaríte
 • Ako sa orientovať v piktogramoch na gronze? Hrnce znamenajú, že je kuchyňa vybavená aspoň základným náčiním. Vidlička a nôž znamená, že je tam reštaurácia. Šálka znamená raňajky. Prikrytý tanier znamená, že podávajú večeru.
 • Mnohé majú problém s plošticami. Vyhnete sa im, ak si vždy dáte na matrac jednorazovú papierovú plachtu, ktorú vám buď dajú zdarma alebo si musíte dokúpiť. Dokúpte si ju.
 • Štuple do uší? Mnohí hovoria áno. Ja som ich nikdy nemala.

 

Rezervovať či nie?

Moja rada je nie. Dáva to pocit slobody, o ktorý na Camine ide. Kráčate ako dlho sa vám chce, zastanete, kde chcete zastať. Ale pozor! V sezóne (každé camino má „sezónu“ v inom období, ale väčšinou sa bavíme o lete) sa vám môže stať, že bude všetko plné. Hlavne na Norte je menej ubytovní, je to prímorská obľúbená oblasť, niekedy v lete nenájdete ubytovanie bez rezervovania ani v okruhu 50km.  V San Sebastian si pamätám, že som našla jedine v jednom Hosteli za 75 eur posteľ na noc (!!!). V Zarautz mali všetky albergues oznam na dverách: ak nemáte rezerváciu, ani nezvoňte.

 

Ako sa správať v albergues?

Ohľaduplne. Veľa ľudí rôzneho veku, národnosti, zvykov na jednom mieste.

 • Obsaďte si posteľ. Rozložte plachtu. Vybaľte nevyhnutné minimum.
 • Vyzúvajte sa (ak je to možné) mimo izby. Asi všetci chápu prečo.
 • Ak chcete telefonovať, choďte von z izby. Ľudia zvyknú spať v akejkoľvek hodine.
 • Ak chcete pozerať videá či filmy, používajte slúchadlá.
 • Ak prídete neskoro večer, buďte čo najtichšie.
 • Ak vstávate ráno, majte všetko pripravené. Vstanem, chytím batoh a idem von. Extrémne neznášam ľudí, ktorí si začnú o 6 ráno prebaľovať batoh v izbe, kde všetci spia. Šúchajú vecami, sáčkami, všetkým. Minulý rok na Frances to pravidelne robili dvaja starší Taliani. Každé ráno začali o 6 tým, že si organizovali batoh v spálni. Dlho a hlučne. Keď som sa s nimi náhodou stretla asi 3. krát, vysvetlila som im, že to, čo robia je peklo. Našťastie pochopili. Ja som mala vždy v plátenej taške nachystané veci na prezlečenie a rannú hygienu. Napríklad aj takúto si môžete zakúpiť u mňa: https://www.kracamposvete.sk/obchod/
 • Nepresúvajte si budík. Nie každý potrebuje váš budík počuť 3 x za sebou.
 • Nejedzte v spálni. Láka to hmyz 😊
 • Zanechajte po sebe poriadok

 

Moje tipy na naj albergues na Caminach, ktoré som prešla (pozor, situácia sa mohla zmeniť počas rokov, pozrite si na gronze či nie je „nueva gestion“ tzn nové vedenie.

 

Primitivo:

Bodenaya: donativo, ktoré spravujú legendy Camina Celia a David. To nie je albergue, to je domov. Spoločná večera, opraté a zložené veci, zobúdzanie sa za zvuku opery.

 

Norte:

Albergue de peregrinos del Monasterio de Zenarruza (za Markina – Xemein). Prekrásny kláštor v Baskitských horách. Vedie ho starý kňaz. Spoločná večera, omša. Môžete si aj kúpiť pivo v miestom pivovare.

  

 

Albergue Tu Camino, Onton (pred Castro Urdiales). Príjemné miesto, ktoré spravujú dvaja manželia. Spoločná, chutná večera.

 

Albergue La Cabana del Abuelo Peuto, Guemes (15 km pred Santander). Známe miesto. Ubytovaní ste v rôznych domčekoch na veľkom pozemku. Spoločná debata. Večera.

 

Albergue San Martín de Laspra, San Martin de Laspra (7 km za Aviles). Super miesto. Vedľa starého cintorína, mimo dediny. Privítala ma reggae hudba a vysmiaty týpek. Pokecali sme, ponúkol mi kávu a dal súkromnú izbu. Donativo.

 

Albergue de Peregrinos Soto de Luiňa, Soto de Luiňa (medzi Muros de Nalon a Cadavedo). Toto bol bizár. Dedinka super, cca 3 km peši k moru na krásnu pláž. Ubytovňa prerobená bývalá škola, veľká a nie moc pekná, ale bolo tam super.

 

Parga Natura Alojamiento, A Pobra de Parga (za Baamonde sú dve varianty, idete podľa Gronze 35B por As Cruces). Toto bola najkrajšia, najčistejšia a najsuper ubytovňa. Nádherné miesto. Záhrada. Každá izba mala súkromnú kúpeľňu + WC. Večera skvelá a raňajky top. Podporte toto miesto svojou návštevou.

 

Albergue Rural Abeiro da Loba, Madelos (6 km za Sobrado dos Monxes). Prekrásna nová štruktúra. Luxusné spanie v moderných posteliach s perinami. Skvelá večera. Jedno z top miest čo sa týka pohodlia a čistoty.

 

Frances:

Albergue de peregrinos Roncesvalles, Roncesvalles. Veľký, perfektne organizovaný kláštor.

Albergue Parroquila San Juan Bautista, Graňon (6,5 km za Santo Domingo de la Calzada). Asi to naj na Frances. Neberie rezervácie, ale je dostatočne veľké. Nedávajú pečiatku do Credenciálu, ale objatie. Spoločná večera, ktorú sme si navarili my sami. Po večeri „orazione“ kde sme povedali dôvod svojej púte (dobrovoľná účasť). Odporúčam určite sa tu zastaviť.

 

 

Ermita de San Nicolas de Puente Fitero (medzi Castrojeriz a Fromista). Mne sa tu nepodarilo spať, bolo zatvorené, ale viem, že je to prekrásne miesto.

 

Albergue San Miguel, Hospital de Orbigo (14 km pred Astorga). Veľmi milý pán, ktorý ho vedie. Milé, čisté miesto. Určite sa zastavte.

 

Hostel Viňa Femita, Villafranca del Bierzo. Nová štruktúra. Ako hotel za cenu hostela. Postele majú voňavé periny, všetko je nové. Luxusná záhrada s palmami a večera jedna báseň. Majiteľ mega milý a ochotný. Tam sa rada vrátim.

Postupne pridám aj ubytovania z ďaľších ciest.

Buen Camino!