Camino de Santiago – legendárna púť vedúca naprieč Španielskom (a často aj z iných krajín) až do katedrály v Santiagu de Compostela – je pre mnohých nielen fyzickou výzvou, ale aj duchovnou cestou. Nech už sa na ňu vydávaš s akýmkoľvek cieľom, existuje niekoľko vecí, na ktoré by si si mal dať pozor, aby si si púť užil bez zbytočných komplikácií.
1. Nesprávna obuv = recept na katastrofu: Topánky sú na ceste tvoji najvernejší spoločníci. Nesprávne zvolené topánky môžu zmeniť sen o púti na nočnú moru. Vyber si dobre rozchodenú obuv (prípadne overený model), ideálne nízke trekové topánky alebo kvalitné turistické sandále (v letných mesiacoch). Nezabudni na kvalitné ponožky a prevenciu proti otlakom (napr. vazelínu alebo náplasti Compeed).
2. Príliš veľa vecí v batohu: Jedna z najčastejších chýb – balíme sa, ako keby sme išli na prežitie do džungle. Na Camino naozaj netreba veľa. Ideálne je niesť 7–10 % svojej telesnej hmotnosti. Zváž každý kúsok oblečenia. Ak niečo nepotrebuješ každý deň, možno to vôbec nepotrebuješ.
3. Podcenenie fyzickej prípravy: Camino nie je Mount Everest, ale ani nedeľná prechádzka. Ak si doteraz veľa nechodil/a, začni s pravidelnými prechádzkami aspoň pár týždňov pred odchodom. Chodidlá, chrbát aj ramená sa ti poďakujú. Ja napríklad netrénujem vôbec, ale zo mňa si príklad neberte 🙂
4. Dehydratácia a zlé stravovanie: Aj keď ti chýba chuť do jedla, nezabúdaj na vodu a energiu. Cukríky, orechy, sušené ovocie či banány ti môžu pomôcť v ťažkých chvíľach. Vo väčšine miest sú fontány s pitnou vodou, ale maj vždy aspoň 1–1,5 litra so sebou.
5. Nedostatok rešpektu k telu: Bolesť je signál, nie výzva na jej ignorovanie. Ak niečo bolí, zastav sa, natiahni sa, oddýchni si. Netlač na seba len preto, že „všetci ostatní idú ďalej“. Camino nie je súťaž.
6. Nesledovanie značenia alebo GPS: Značenie (žlté šípky a mušle) je zväčša veľmi dobré, ale pozor na rannú tmu alebo únavu – vtedy sa ľahko zablúdi. Offline mapa (napr. Maps.me alebo aplikácia Buen Camino) je výborným pomocníkom, najmä v menej frekventovaných oblastiach.
7. Kultúrne rozdiely a rešpekt: Camino je miesto stretnutí. Ľudia z celého sveta, rôzne vekové kategórie, vierovyznania a príbehy. Buď tolerantný/á, otvorený/á. Alebo sa aspoň snaž 🙂
8. Doklady a peniaze: Maj kópie dokladov alebo foto v monile), menšiu hotovosť a platobnú kartu. V menších dedinách nemusí byť bankomat ani možnosť platiť kartou. Nezabudni na pútnický preukaz – credencial.
9. Nezabudni na dôvod, prečo kráčaš: V ruchu každodenného pochodu sa ľahko zabudne na to najdôležitejšie – tvoj vlastný dôvod, prečo si sa na cestu vydal/a. Zastav sa občas, dýchaj, počúvaj ticho alebo rozhovory so spolupútnikmi. Camino je viac než len chôdza.
Buen Camino!