IMG_2813

Južná Morava: Podyjí

vzdialenosť: 78 km
počet dní: 4
náročnosť: 1/5
obdobie: máj
štart: Znojmo
cieľ: Znojmo
Zdieľať na Facebooku
Kráčam po svete

Nenáročný 3-4 dňový výlet do prekrásnej oblasti Južnej Moravy a to Národný park Podyjí = chránené územie medzi mestami Znojmo a Vranov nad Dyjí. Bol založený s cieľom chrániť lesy pozdĺž toku rieky Dyje. Rozlohou je najmenším parkom v Česku. Začneme v Znojme a tam sa aj vrátime. Keďže ideme s naším malým Cavalierom, trasu sme si dali úplne dokolenkovo. Našu trasu si viete načítať cez QR kód.

Deň 1: Znojmo – Čížov (21,4 km)

Prekrásny deň. Naozaj trasa na 5*! Spali sme v Znojme v penzióne Spálený Mlýn, 1,5km od mesta a priamo na trase (inak, ubytko odporúčam, príjemný penzión, milý majiteľ a priamo v lese). Prvá časť vedie popri potoku po modrej, potom sa odbáča na zelenú. Krásne lesy striedajú lúky. Všade príjemné lavičky a miesta na oddych. Po 10 km sme prišli do Podmolí kde je cca 600m od trasy perfektná “Hospůdka u rybníka”. Tu sme posedeli vyše hodiny. Ďalej pokračuje červená a potom žltá. Po pár km sme narazili na Žlebský rybník. Krásne miesto, dá sa posedieť, príjemné miesto na piknik. Predposledná dedina dnes bola Lukov, všetko zatvorené, tak sme sa vybrali priamo do cieľa. 5 km a sme v Čížove. Hneď na začiatku dediny je zvyšok ostnatého drôtu a strážna veža. Aaaa už sme narazili na miestu krčmičku, kde super varia. Dá sa tu aj ubytovať, súčasťou je malý kemp.

Náročnosť: 1/5

Krása trasy: 5/5

 

Deň 2: Čížov – Vranov nad Dýjí (10km)

Po príjemných raňajkách od pani domácej sme sa vybrali smer Vranov. Ale pred tým sme objavili top miesto. V starej garáži si niekto otvori “self service” krčmu. Chladnička s vínom a pivom + kasička kde necháte peniaze. Top 🙂 neodolali sme a zobrali fľašu lokálneho vína. Však dnes krátka trasa, len 10km. Po cca 2km sme odbočili smer Vranov kde bola značka že ide o náročnú trasu. Našťastie išlo len o pár skalných miest s úzkym chodníkom. Napriek tomu, že trpím závratmi, bolo to ok. Potom chodník klesá k rieke Dýje a cez vysutú lávku sa už blížime k cieľu. Poobedie trávime na priehrade kde je ešte ospalá, pred sezónna atmosféra.

Náročnosť: 1/5

Krása: 4/5

Deň 3: Vranov – Hluboké Mašuvky (24.4km)

Rýchly ranný nákup v miestnej Jednote a vyrážame. Raňajky sme si rozkladáme v altánku pri Granátovej zátoke. Po výdatných raňajkách pokračujeme doprava pozĺž ramena priehrady, popri desiatkách chát a chatičiek, po Švýcarském údolí. Prvá obec je Šumná. Dopľňame vodu, posedíme pokračujeme. Teraz je pred nami dlhší lesný úsek, míňame rybník Vlkov a strmým stúpakom prídeme na rázcestie Šimperk. 100m ďalej je zrúcanina hradu. Ideme pozrieť, ale nestojí to ani za tých 100m 🙂 pár múrov a to je všetko. Ďalšia obec po ceste je Olbramkostel (pred dedinou míňame camp Mexico City, ktorý je opustený, ale po cca 100m je camp pri jazere a ten je otvorený) v dedine sme dávame obed a ide sa ďalej smer Kravsko a Plenkovce. Odtiaľ už ideme len po ceste (najkratšia verzia) do cieľa. Bývame v Coutry Campingu (návrat do 1975) na okraji dediny. Krásny deň.
Náročnosť: 1/5
Krása: 4/5

Deň 4: Hluboké Mašuvky – Znojmo (25,9 km)

Príjemné raňajky na stoloch miestnej krčmy, ktorá otvára o 9:00 a prví štamgasti sa zliezajú už o 9:01. Tak sme si dali ranné pivo aj my, aby sme zapadli do miestneho koloritu a zjedli čo sme mali v zásobách. Vyrážame o 9:30. Cesta vedie popri miestnom kúpalisku. Vyzerá opusteno, ale asi je len mimo sezóna. Po niekoľkých km sa odpájame z cesty smer doprava a strmo hore. Na rázcestí sme sa vybrali pozrieť zrúcaninu hradu Lapikus. Pár rozpadnutých múrov, ale hlavne krásny výhľad stálo za tých pár metrov navyše. Potom ide cesta popri oplotených lúkach až do dediny Plaveč. Tu sa môžete rozhodnúť ako ďalej: a) dlhšia trasa (o 4 km) okolo vodnej nádrže Výrovice a potom popri zámku Tvořihráz (po zelenej a po červenej) alebo po žltej a neskôr červenej priamo do dediny Suchohrdly. My sme išli kratšiu aj kvôli teplu a Carlovi. Za obcou je mierne stúpanie a potom vedie trasa cez lúky a vysokú trávu tak odhadom len tipujete, že kade. Posledný úsek sú len asfaltky alebo spevnené cyklotrasy. Zakončili sme v dedine Suchohrdly (periféria Znojma). Zo zástavky Suchohrdly prodejna sme už vzali bus 810.